Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Tradycja w kuchni

Każda kuchnia jest inna. Kuchnia w znaczeniu serwowanych posiłków, jak również zaaranżowanych wnętrz.  Dużo zależy od kultury, od miejsca, gdzie ona się znajduje. Polska zawsze kojarzyła się z krajem o silnych tradycjach. Dość długo bez żadnego zawahania mówiło się o nas jako o ojczyźnie dobrze zachowanych starych prawd, wierzeń i przekonań. Rodzina jako odwzorowanie hierarchii, przyzwyczajeń, jakie respektowali nasi przodkowie, wiele się nie zmieniła. Z nią też równie stała pozostała sztuka kulinarna i sposób planowania pomieszczeń kuchennych.

Kuchnia w znaczeniu potrawy narodowe się nie zmieniała. Podobnie przez wiele lat było z aranżacją pomieszczeń mieszkalnych. Z jednej strony stawialiśmy na sprawdzone rozwiązanie, z drugiej, ze względu na brak wszystkiego, nie mieliśmy innego wyjścia. Liczyła się praktyczność, wygoda i zdrowie. Oczywiście, jak zawsze były wyjątki. Jednak mówimy o średniej i przeciętnej. Coca cola była niedobra, bo nie nasza. Przynajmniej ktoś próbował nam tak przez wiele lat wmówić. Nawet dzisiaj podchodzimy z dystansem do nowinek kuchennych. W końcu to nie nasze. Czy może być to dobre?

Co kraj to obyczaj. Na przykład kuchnia w Turcji ma taki kształt, jaki przedstawia, ma możliwości zaprezentować ze względu na klimat panujący w tym kraju. Długie, gorące lata jakoś nie nastrajają do gotowania bardzo wyszukanych dań. Podaje się potrawy dobrze dosmakowane, ale raczej proste. Charakterystyczny jest także schematyzm. Nic dziwnego, że ma on odbicie również w kuchniach, które są dość podobne do siebie.

Co innego Francuzi, których kuchnia jest dość zróżnicowana. Także ze względu na przeznaczenie. Wyróżniamy tak zwaną wysoką kuchnię (bardzo wykwintną, drogą i tradycyjną) oraz nową. To tutaj można posmakować żabie udka, ślimaki oraz inne potrawy, które bywają bardzo pracochłonne.

Z tagami:

, ,


Podobne informacje: