Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Jaki materiał na zlewozmywak

Najbardziej popularne zlewozmywaki to te wykonane ze stali szlachetnej. Są one trwałe, odporne na uderzenia, wysoką temperaturę nawet do 550 stopni, ścieranie, środki chemiczne. Wydają się pod tym względem wręcz idealne. Powierzchnia wykonana jest zazwyczaj z materiału o dużym połysku. Należy po myciu ją dokładnie wycierać, by nie pozostawała żadnych smug. Jednak można ten efekt zniwelować. Dostępne są specjalne zlewozmywaki o wyglądzie skórki pomarańczy. Do pielęgnacji zlewozmywaków ze stali szlachetnej trzeba się trochę bardziej przyłożyć. Przynajmniej raz dziennie należy je myć przy użyciu specjalnego mleczka oraz gąbki. Na koniec całego zabiegu poleca się natłuszczać zlewozmywaki olejem jadalnym. Wszystko to wykonuje się w celu konserwacji stali.

Innym rodzajem zlewozmywaków są zlewozmywaki ze stali emaliowej. Są to najtańsze, coraz mniej popularne rozwiązania. Choć kilkanaście lat temu nie miały sobie równych, dziś są już raczej rzadko polecane. Ich główną zaletą, poza ceną, jest fakt, że bardzo łatwo można je utrzymać w czystości. Z kolei największą wadą jest mała odporność na uderzenia, uszkodzenia. Ponadto sama emalia także się ściera i traci kolor. Zlewozmywaki emaliowe dostępne są raczej tylko w białym kolorze.

Zlewozmywaki z tworzyw kompozytowych obecne są na rynku od 1989 roku. To jedno z najnowszych rozwiązań. Ich skład to kompozyt mineralno-żywiczny. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, można je kupić w różnych kształtach i kolorach.

Zlewozmywaki ceramiczne są pod względem trwałości lepsze od stali nierdzewnej. Jeszcze bardziej odporne są na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i wysoką temperaturę. Niestety są dość drogie…

Jaki materiał wybrać? To zależy. Od Twoich oczekiwań i zasobności portfela.

Z tagami:

, , ,


Podobne informacje: