Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Podłogi w kuchni

Właściwie wszystkie materiały są odpowiednie na to, by wykorzystać je w kuchni. Różnica tkwi tylko w ich wartości, praktyczności w konkretnych warunkach. Kuchnia kuchni bowiem nie równa. W jednej można przygotowywać tylko kanapki na śniadanie i od czasu do czasu robić sałatki, w innej z kolei przygotowywać zaprawy, piec placki, suszyć grzyby, robić wiele skomplikowanych czynności. Takich, przy których najczęściej się człowiek wybrudzi. Jednak nie tylko sam siebie, ale także pomieszczenie, w którym pracował. Pod tym względem najpraktyczniejsze są kafelki – da się je szybko i sprawnie umyć. Dobrym rozwiązaniem w takiej kuchni są też powlekane płyty korkowe, wykładziny PCW.

Poza trwałością liczy się także stopień śliskości. Materiały, na których można się łatwo poślizgnąć, takie jak: polerowane gresy, nie będą dobrym rozwiązaniem.

Wybrany materiał musi być też dostosowany do rodzaju podłoża, jakie mamy w kuchni. Mimo że technologia pozwala właściwie każdą podłogę dostosować do wybranego materiału, to czasem takie zabiegi są bardzo czasochłonne, a co także ważne – drogie.

W kuchni nie do końca sprawdza się podłoże drewniane, które z natury jest wrażliwe na wilgoć oraz bywa zbyt twarde. Ułożenie na nim płytek jest dość trudne i drogie. ..Dlatego lepiej go nie planować w kuchni. Co jednak zrobić, gdy już nie mamy wyboru, bo dom został postawiony? W takim wypadku musimy się niestety pogodzić z tym, że podłoża są lepsze i gorsze i że trzeba działać na takich, jakie są. Czasem trzeba ponieść także wyższe koszty.

Co lepiej wybrać płytki czy wykładzina PCW? Zdania są podzielone. Niektórzy sugerują, że lepszy do typowej rodzinnej kuchni będzie wybór wykładziny PCW, która jest elastyczniejsza, nie męczy tak nóg. Choć z drugiej strony o wiele bardziej popularne są płytki. Trochę to niezrozumiałe, bo gładka powierzchnia PCW ma też inną zaletę – jest nieprzemakalna, łatwo ją utrzymać w czystości (jest gładka). Jednak ma także wady, główne to mała odporność na wysokie temperatury, łatwość odbarwień.

W następnym artykule odpowiemy na pytanie – czy w kuchni warto położyć parkiet?.

Z tagami:Podobne informacje: