Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Naczynia do zadań specjalnych

Styl i wzór kieliszków, w których podajemy napoje alkoholowe nie jest bez znaczenia. Określa on nas oraz podawany trunek. Po pierwsze pozwala poznać, czy odebraliśmy należyte wychowanie i potrafimy się zachować także w sytuacjach podawania napojów alkoholowych. Piękne kieliszki ponadto sprawiają, że spożywanie w nich napoju nabiera niepowtarzalnego charakteru. Smak i aromat zmienia się, a nasz rytuał picia nabiera wyrafinowania.

Jednak co zrobić, jeśli nie mamy potrzebnych w każdej kuchni kieliszków? Kupić je. Co w sytuacji, jeśli nie wiemy, jak je wykorzystać? Jaki napój, w którym podać – pomoże nam w tym poniższy przewodnik.

Szkło, z jakiego wykonane są kieliszki pozwala wydobyć smak, kolor i aromat napojów w nich podawanych. Faktura i kolor nie są istotne (choć niektórzy specjaliści zaznaczają, że szkło musi być wystarczająco jasne, przejrzyste, by można wydobyć kolor spożywanego wina, czy innego trunku alkoholowego). Zazwyczaj zwraca się jednak uwagę na jego grubość. Generalnie im cieńsze szkło, tym lepiej.

Białe wino należy pić w kieliszkach niewysokich, takich, które posiadają małą, zaokrągloną czaszę. Taka budowa kieliszka sprawia, że spożywany napój utrzyma odpowiednią temperaturę. Odpowiedniej faktury szkło pozwoli na nacieszenie wzroku danym specjałem, tuż przed powolnym jego spożyciem.

Czerwone wino należy spożywać w wyższych kieliszkach, które pozwolą na uwolnienie się całego smaku i aromatu trunku. Krawędzie pucharu takiego kieliszka zwracają się ku wnętrzu.

Szampan podaje się w pucharkach, płaskich niskich czachach, jednak o wiele lepiej podawać go w długich, podłużnych kieliszkach, które pozwolą na dłużej zachować w nich „bąbelki”.

Do picia koniaku podaje się kieliszek szeroki na dole i delikatnie zwężający się ku górze. Taka budowa kieliszka została stworzona po to, by podczas spożywania móc swobodnie ogrzać trunek w dłoni i pozwolić na wydobycie się aromatu tuż na samej górze kieliszka.

Kieliszek do wody ma długą nóżkę i szeroką czaszę. Do tego celu używa się największego kieliszka w komplecie.

Kieliszki do likierów są niewielkie. Alkohol ten pije się w niewielkich ilościach, dlatego taka budowa kieliszka jest jak najbardziej uzasadniona. Najczęściej są wąskie na dole i rozszerzają się na górze czaszy.

Kieliszki do wódki posiadają chyba najwięcej kształtów. Przeważnie są małe i stożkowane. Mogą posiadać nóżkę, ale nie muszą.

W jakiej kolejności ustawia się kieliszki? Przede wszystkim ustawia się je po prawej stronie talerza. Najbliżej talerza – kieliszek do wódki, następnie do wina białego, wina czerwonego oraz szampana.

Najpierw się podaje wina białe, potem czerwone.

Z tagami:Podobne informacje: