Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Przygotowanie do uroczystego obiadu

Gdy przygotujemy uroczysty obiad i nie mamy praktyki w tym temacie, często panikujemy. Jesteśmy pewni, że z pewnością nic nam się nie uda. Snujemy czarne wizje…

Mamy przed oczami scenkę, w której waza z barszczem czerwonym ląduje na kolanach gości, widzimy swoją zatroskaną minę, bo nie wiemy, który kieliszek jest odpowiedni do konkretnego napoju. W naszej głowie przewijają się myśli, które podpowiadają nam, że nasi goście z pewnością będą zniesmaczeni widokiem naszej zastawy. Jednak to nie wszystko…

Nasza kuchni zamiast nam pomagać zamienia się w składowisko brudnych naczyń. Wszystkie wyniesione z domu sposoby zachowania stają się nieodpowiednie, a my jesteśmy bezradni. Tak, może tak być, ale oczywiście nie musi. Najważniejsze to zachować spokój i przygotować siebie i dom do uroczystego obiadu/kolacji.

Poniżej umieszczamy kilka sprawdzonych rad – jak to zrobić.

Kilka dni przed uroczystym obiadem zaplanujmy co zostanie podane do stołu. Gdy będziemy mieli ustalone menu, będziemy wiedzieli, jaka zastawa (jakie dokładne jej części) będą przez nas używane. Następnym krokiem jest przejrzenie naczyń. W tym momencie należy sprawdzić, czy zastawa nie jest uszkodzona, czy jest wystarczająca ilośc talerzy, półmisków, czy wszystkie pasują do siebie.  Wszystkie elementy zarówno zastawy, jak i same posiłki, powinny współgrać ze sobą. Ich smaki nie powinny się wykluczać.

Gdy na przykład planujemy podać ciemny sos do dania głównego, lepiej wybrać jasną zastawę. Ogólnie tendencja jest taka, że kolor zastawy powinien pasować do koloru spożywanych pokarmów (o ile to możliwe powinny one ze sobą kontrastować i jedno z drugim dobrze się komponować).

Najpierw podajemy przystawki, potem pierwsze danie i drugie danie, deser (najpierw lody, potem ciasto). Do każdego z etapów posiłku należy podać nowe talerze. Ta sama reguła obowiązuje sztućce. Inne podaje się do przystawek, inne do dania głównego. Sztućce, których używamy na początku obiadu powinny znajdować się po stronie zewnętrznej talerza. Łyżeczka do lodów, czy widelczyk do deserów układamy przy wewnętrznej stronie talerza.

Uroczysta kolacja/obiad to czas, kiedy powinniśmy sięgnąć po specjalny zestaw sztućców. Nie masz takiego? Czas to zmienić. Są bowiem chwile, kiedy dobrze widziane jest użycie specjalnych odświętnych sztućców. Każdy powinien oczywiście pochodzić z tego samego kompletu.

Wykończeniem stołu są kwiaty. Stawiamy je tak, by nie przeszkadzały żadnemu z gości. Nie powinny mieć one zwisających gałązek, które mogłyby wpaść w talerz. Pamiętajmy – kwiaty powinny być świeże! Na stół stawiamy bukiet przygotowany przez nas. Kwiaty, które zostaną nam wręczone przez gości stawia się na mniejszym stoliku, nie na stole głównym, w tym samym pokoju, gdzie przebywamy.

Ważne są także serwetki. Czasami wcale nie musimy ich używać, służą one tylko jako dekoracja stołu. Warto poświęcić chwilę czasu i elegancko złożyć serwetkę. Najlepiej na eleganckim obiedzie będą wyglądać serwetki materiałowe.

Z tagami:

, , , , ,


Podobne informacje: