Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Przyjemne smażenie

W każdej kuchni musi znaleźć się dobra patelnia. Decydowanie się na wyroby tanich, niesprawdzonych firm często prowadzi do przyzwyczajenia się…do wąchania zapachu przypalonych potraw. Usmażenie naleśników, czy jajek staje się niemal niemożliwe. Trudno cokolwiek przygotować bez unoszącego się nieprzyjemnego zapachu po którym od razu może nam przejść ochota na jedzenie. Patelnie w końcu lądują w koszu. Stają się jednorazowe. Jednak wcale nie musi tak być!

Jaka powinna być patelnia?

Warunek podstawowy – to przygotowana do używania jej w naprawdę wysokich temperaturach. Patelnia, by dobrze spełniać swoją funkcję powinna przewodzić szybko ciepło. Ważne, żeby ciepło rozchodziło się równomiernie. Drugi niemniej ważny warunek to odporność na środki chemiczne. Wszystko to sprawi, że patelnia nie będzie się odkształcać. Dzięki temu będzie nam służyć przez naprawdę długi czas.

Do wyboru mamy patelnie wykonane z różnych materiałów: emaliowe, żeliwne, stalowe i miedziane.

Wyżej wspomnieliśmy o podstawach. Jednak ogromny wybór patelni pozwala nam na kupno takiej, która będzie nie tylko spełniała swoje funkcje, ale będzie ponadto wygodna. W tym celu wybierajmy patelnie z wygodnymi rączkami. Nie powinny się one nagrzewać. Powinny także trzymać się mocno w dłoni.

Na dopasowanej do patelni przykrywce może znajdować się wskaźnik temperatury, który w znacznym stopniu pomoże nam w przygotowywaniu potraw. Drugi taki wskaźnik może znaleźć się także na dnie patelni. Producenci umieszczają czerwona plamę, która pod wpływem temperatury znika. Wiemy dzięki temu, że patelnia jest gotowa do użycia.

Patelnie różnią się między sobą przeznaczeniem. Jedne możemy używać na kuchence gazowej, inne na elektrycznej. Niektóre nadają się do mycia zmywarce. Jeśli myjemy w zlewozmywaku, oczywiście ta właściwość będzie dla nas bez znaczenia. Niektóre patelnie są przeznaczone przede wszystkim do smażenia naleźników, czy do grillowania, duszenia potraw. Niektóre wymagają użycia mniejszej lub wiekszej ilości wody czy tłuszczy.

Z tagami:

, , , , , ,


Podobne informacje: