Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Jak się poczuć dobrze we własnej kuchni?

Na nasze samopoczucie w kuchni mają wpływ przede wszystkim: nasza wygoda oraz nasze zaspokojenie potrzeb estetycznych. Zacznijmy od tego pierwszego punktu. Co to znaczy, że kuchnia jest wygodna? Dla każdego trochę co innego. Jednak istnieje kilka zasad, które można połączyć w miniprzewodnik.

Przede wszystkim wygodna kuchnia to taka, która jest dostosowana do indywidualnych potrzeb osób z niej korzystających. Jeśli tworzycie dwuosobową rodzinę, która składa się z dwóch dorosłych osób, musicie określić średnią wysokość szafek. Jak to zrobić? Jeśli jesteście podobnego wzrostu, sprawa jest bardzo prosta.  Jedna i druga osoba ma mieć po prostu prosty dostęp do każdej z półek. Nie powinna w waszym domu istnieć zasada, że niższa osoba może skorzystać z taboretu. Podręczna drabinka może być wykorzystywana, jednak jedynie w przypadku korzystania z rzadko używanych naczyń, czy produktów, które umieścimy w tak zwanym pawlaczu pod sufitem.

Jeśli wasza rodzina składa się także z dzieci, dobrym pomysłem jest zaplanowanie jednej szafki dla maluchów (najlepiej umieszczonej wystarczająco nisko), gdzie schowamy wszystkie naczynia i produkty potrzebne naszym dzieciom. Możemy ustalić regułę, że tylko ta szafka może być do ich dyspozycji, korzystania z reszty należy surowo zabronić. W szafce dla dzieci umieścimy nietłukące się naczynia, specjalne sztućce dla dzieci, itd. Szybko zauważysz, jak doskonały jest to pomysł. I jak znacząco wzrasta Twoje poczucie bezpieczeństwa.

W kuchni powinna znaleźć się również szafka/półka na książki kucharskie. Idealne miejsce na przepisy to obszar, do którego możemy łatwo sięgnąć. Jednak nie należy go zbyt eksponować, zwłaszcza, gdy nasze przepisy to zeszyty ze sprawdzonymi receptami na idealne wypieki. Dobrze po prostu taką kuchenną biblioteczkę schować, albo za szafkę, albo znaleźć półkę w szafce. Dobrze nasze kucharskie książki będą wyglądać na eleganckiej półce z szybką.

Wygodna kuchnia to także kuchnia, która jest uporządkowana, gdzie każdy produkt ma swoje miejsce. To kuchnia, która nie przysparza sama sobą problemów. To także kuchnia, która „zbyt szybko się nie brudzi„. Cóż to oznacza? Ano to, że są sprzęty, materiały, które szybciej „łapią brud”. Jako przykład można podać typowe fugi, między płytkami ceramicznymi. Jeśli zastosujemy biały kolor, możemy być pewni, że prędzej, czy później spędzimy popołudnie na czyszczeniu naszych fug. Jednak dobranie trochę ciemniejszego koloru – odcieni beżu, czy szarości rozwiązuje nasz problem. Podobnie jest także np. ze zlewozmywakami. Jedne potrzebują większej pielęgnacji, inne mniej.  W kategorii poświęconej zlewozmywakom, dowiesz się więcej na ten temat.

Wygodna kuchnia to także nowoczesne sprzęty AGD. Gdy zadbamy o kupno lodówki z systemem NoFrost nie będziemy zirytowane rozmrażaniem naszych lodówek. Zmywarka także pomoże nam zaoszczędzić sporo czasu. Warto do niej się przekonać, bo to również duża oszczędność pieniędzy.

Dobrze poczujemy się w kuchni również wtedy, kiedy będzie się ona nam po prostu podobać. Trudno napisać na ten temat coś więcej… Wiadomo przecież, że ładna kuchnia to kwestia gustu. A o gustach teoretycznie się nie dyskutuje.

Co jeśli nie wiemy co nam się podoba? Lektura naszego serwisu z pewnością pozwoli odkryć własny styl.

Z tagami:

, , , , , ,


Podobne informacje: