Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Jak sprzątać kuchenkę?

Kuchenka gazowa należy do podstawowego wyposażenia kuchni. Na rynku pojawia się ich coraz więcej i w coraz nowszych wydaniach, jednak niezależnie, jak nowoczesna jest nasza kuchenka niestety trzeba ją czyścić.

Kuchenka brudzi się bardzo często: czasem nam wykipi makaron, czasem kapnie sos, którego właśnie próbujemy, a niekiedy pokrojone warzywa dziwnym zbiegiem okoliczności zamiast trafić do garnka i zostają gdzieś na boku. Bywa i tak, że podczas jednego gotowania spotyka nas to wszystko naraz. Najprościej kuchenkę czyścić za każdym razem. Unikniemy wtedy trudnego usuwania kawałków obiadu sprzed kilku dni. Do czyszczenia używamy mleczka – przy większym zabrudzeniu, bądź zwykłej wody z niewielką ilością płynu do naczyń – gdy kuchenka jest tylko lekko brudna. Kuchenki „po przejściach” wymagają nieco więcej pracy. Jeśli nie miałyśmy czasu wytrzeć zaschniętego sosu, należy zalać go mleczkiem, płynem do naczyń bądź octem i pozostawić na kilka minut. Potem gąbką delikatnie usunąć detergent i doczyścić powierzchnię. Jeśli chodzi o proszki do czyszczenia, to należy się ich wzbraniać. Szorstki proszek może nieco porysować powierzchnię i pozostawić nieestetyczne ślady.

Co pewien czas, każda kuchenka wymaga „dopieszczenia”. Wtedy zdejmujemy z niej kratkę, a z piekarnika wyjmujemy ruszt i blachy, a następnie wszystko wkładamy na jakiś czas do ciepłej wody z dodatkiem detergentu albo soli i octu. Im dłużej będą leżały w „kąpieli”, tym łatwiej zejdzie z nich lepki brud. Wyposażone w gumowe rękawiczki i w szczotkę do szorowania butelek zamiast berła, kierujemy się w stronę kuchenki w celu przeczyszczenia otworów w palnikach. Dopiero po tej czynności myjemy dokładnie płytę kuchenki oraz środek piekarnika i wracamy po kratkę i blachy, które po wyjęciu z wody szorujemy ostrą szczotką i po spłukaniu zakładamy na kuchenkę.

Z tagami:

, ,


Podobne informacje: