Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Art deco w kuchni?

Styl art deco może nie należy do najpopularniejszego w kuchni, jednak jest wybierany z dużym entuzjazmem. Odwołuje się on do tendencji w zdobnictwie i traktowania funkcjonalności mebli, jakie były udziałem pokoleń lat 20 i 30tych. Meble mogą pochodzić bezpośrednio z tej epoki, mogą również odwoływać się do niej poprzez stylizację. Czym charakteryzuje się ten styl?

Art deco to styl w sztuce, malarstwie i architekturze rozpowszechniony w latach 1919-1939.  Nazwa, jaką nosi ten styl, została zaczerpnięta bezpośrednio z języka francuskiego i oznacza art – sztukę, decoratif – dekoracyjny.  Art deco wyrosła z przeciwstawienia się innemu stylowi – secesji.

Związany jest on z jednej strony z dążnością do prostoty, a z drugiej tradycją i wysublimowaną dążnością do nowoczesności. Kryje się za nim delikatna harmonia, posługująca się geometryczną linią i bryłą.

Co jest najważniejsze w tak przedstawionych meblach? Przede wszystkim materiał, z jakiego one powstały. Ważne jest wykorzystanie szlachetnego drewna. Musi być ono prawdziwe i w ten sposób szykowne. Niekiedy łączy się go również z okleiną, która ma jednak jedynie charakter dekoracyjny.

Pochodzące bezpośrednio z lat 20-tych meble wyróżniają się dokładnością i precyzją w wykonywaniu zdobień oraz każdego z ich elementów.  Modne w tym czasie były meble ze złoconego brązu, zdobione kością słoniową). Łączą w sobie dwie funkcje – artystyczną, zdobniczą oraz użytkową. Ich atutem jest przede wszystkim oryginalność i swoboda twórcza, jaka się za nimi kryje. Pod tym względem w porównaniu do seryjnie produkowanych przez maszyny mebli wypadają one bardzo dobrze. Z drugiej strony nie były i nie są one tanie. Nie są bowiem kierowane do szerokiej grupy odbiorców.

Jeśli zależy nam na meblach solidnych, trwałych i niepowtarzalnych z punktu widzenia jakości, art deco to dla nas dobry wybór.

Z tagami:

, ,